Forum www.84psp.fora.pl Strona Główna www.84psp.fora.pl
Oficjalne forum Stowarzyszenia GRH 84 Pułku Strzelców Poleskich
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komendy wydawane podczas musztry w Wojsku Polskim II RP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.84psp.fora.pl Strona Główna -> Wojsko Polskie II RP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fishbed




Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 442
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:36, 29 Cze 2011    Temat postu: Komendy wydawane podczas musztry w Wojsku Polskim II RP

KOMENDY I SPOSÓB ICH WYKONANIA PODCZAS MUSZTRY W WOJSKU POLSKIM W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM.

MUSZTRA BEZ BRONII

POSTAWA ZASADNICZA.
Żołnierz przybiera postawę zasadniczą na komendę „BACZNOŚC”. W postawie zasadniczej stoi nieruchomo, pięty złączone a kolana zbliżone do siebie na tyle na ile pozwala budowa ciała. Stopy rozsunięte na kąt około 60 stopni a palce oddalone od siebie na długość stopy. Ciężar ciała równo rozłożony na pięty i palce. Górna część ciała wyprostowana z lekko wysuniętą klatką piersiową, ramiona delikatnie wyciągnięte w tył nie podniesione.
Ręce opuszczone wolno w sposób niewymuszony, nasada dłoni i końce palców dotykają uda, palce złączone ze środkowym palcem na szwie spodni. Szyja swobodnie wysunięta z ramion, głowa podniesiona a wzrok skierowany wprost przed siebie.

NA ZAPOWIEDŹ.
Na każdą zapowiedź nie poprzedzoną komendą ”BACZNOŚĆ” żołnierz sam przyjmuje postawę zasadniczą.

SPOCZNJI.
Na ta komendę żołnierz wysuwa lewa nogę do przodu zaś prawa pozostaje w miejscu. W tym ustawieniu żołnierz ma swobodę ruchów i może poprawić umundurowanie lecz nie wolno mu rozmawiać.

ZWROT GŁOWY.
Komenda: „NA PRAWO (LEWO) – PATRZ” może być wydana TYLKO po komendzie „BACZNOŚĆ”. Żołnierz energicznym ruchem zwraca głowę w prawo (lewo) tak, by przeciwne oko znalazło się w środkowej linii ciała. Głowa pozostaje na tym samym poziomie a oczy patrzą w kierunku zwrotu głowy.

MARSZ.
Rozróżniamy marsz równy i krokiem dowolnym.
Krok równy stosuje się w oddziałach zwartych, na dobrych drogach, celem podniesienia sprawności oddziału, podczas przemarszu przez miasta i podczas defilad.
Krok dowolny stosuje się w terenie, na złych drogach oraz podczas długich marszy.
Na komendę „RÓWNY KROK- (ODDZIAŁ)-MARSZ” lewa nogę stawia się normalnie (swobodnie) naprzód na odległość 75 cm przed prawą, która się podnosi począwszy od pięty, ciężar przenosi się na nogę stojącą już na ziemi. Następnie wykracza się prawą nogą w taki sposób i na taką odległość jak wskazano dla lewej nogi. Głowa i górna część ciała w postawie zasadniczej a ruch rąk niewymuszony, kierunek marszu prostopadły do linii ramion. Tempo 114 kroków na minutę. NIE WOLNO podnosić nogi wyżej niż wymaga tego długość kroku ani stawiać jej z przesadną siłą na ziemię.
Krok dowolny- komenda „(ODDZIAŁ)- MARSZ” długość kroku i miara czasu zależy od budowy ciała żołnierza i terenu w jakim się porusza. Ulgi w marszu dozwolone są dopiero na „ODTRĄBIONO”.


ZMIANY KROKU.

Z równego kroku przechodzi żołnierz w dowolny na rozkaz „DOWOLNY- KROK „ z dowolnego w równy na rozkaz „RÓWNY- KROK”.

STÓJ.
Komenda: „(ODDZIAŁ)- STÓJ” żołnierz robi jeszcze jeden krok i dostawia tylnia nogę do poprzedniej.

BIEGIEM MARSZ.
Komenda: „BIEGIEM- MARSZ” żołnierz biegnie tak szybko jak może zachowując zwartość oddziału lub łączność. Jeśli cel lub odległość były z góry oznaczone po osiągnięciu celu żołnierz staje lub maszeruje bez osobnej komendy. Jeśli zaś nie było oznaczonego celu i odległości żołnierz staje lub przestaje biegnąć na „STÓJ’ lub „DOWOLNY- KROK”.

ĆWIERĆ OBROTU W MIEJSCU.
Komenda: „W PRAWO (W LEWO)- ZWROT”. Żołnierz wykonuje na lewej pięcie obrót o 90 stopni w nakazanym kierunku. Palce lewej nogi i piętę prawej nogi należy nieco podnieść. Po dokonanym zwrocie należy szybko dostawić prawą nogę. Górna część ciała w postawie zasadniczej.

Komenda: „ W TYŁ- ZWROT” wykonuje się w lewo o 180 stopni na lewej pięcie przy pomocy odbicia się palcami prawej stopy. Powstałe małe błędy poprawiamy na komendę „SPOCZNJI”.

ZWROTY W MARSZU.
Hasło należy podać w marszu krokiem równym przy stawianiu nogi znajdującej się po stronie obrotu. Przy następnym kroku żołnierz zrobi zwrot na palcach przedniej stopy we wskazanym kierunku i maszeruje dalej.

KLĘKNJI, PADNJI.
Klękanie i padanie bez broni wykonuje się tak samo jak z bronią (patrz poniżej). Ruchy te nie są przedmiotem wyszkolenia.


MUSZTRA Z KARABINEM.
(DLA WSZYSTKICH SYSTEMÓW KARABINÓW I KARABINKÓW)



BROŃ U NOGI.
W postawie zasadniczej z bronią u nogi karabin ustawiony jest spustem wprzód, przy prawej nodze w ten sposób, że koniec kolby i końce palców u nóg znajdują się w jednej linii a lufa przyciągnięta jest do ramienia. Prawa ręka o tyle wyciągnięta, że łokcie obu rąk znajdują się na równej wysokości i obejmuje karabin. Kciuk z tyłu lufy, reszta palców zwarta przy czym (dla karabinu Mauser 9Cool palce wskazujący i środkowy na pasie karabinowym.

KLĘKANIE.

Rozkaz: „KLĘKNJI” żołnierz robi jeden krok naprzód, klęka szybko na prawe kolano i przybiera postawę „SPOCZNJI”. Karabin stawia pionowo przed prawym kolanem, trzymając go prawą ręką poniżej tylniego bączka. Koniec kolby na równej wysokości z końcem lewej stopy. Dłoń prawej ręki, oparta na lewym kolanie, zwarta. Jeśli żołnierz nie ma karabinu , prawa ręka opuszczona swobodnie.
Na rozkaz: „POWSTAŃ” żołnierz szybko powstaje opierając się lewą ręką o kolano, przystawia prawą nogę do lewej i przybiera postawę „SPOCZNJI”

PADNJI.
Na rozkaz: „PADNJI” żołnierz klęka, ujmując karabin w środku ciężkości nakładką w lewo, wylot lufy nieco podniesiony, tułów pochylony wprzód, lewa ręka poziomo wyciągnięta przed siebie. Bezpośrednio po wykonaniu powyższego ruchu pada żołnierz na lewe kolano, lewą dłoń i na prawy łokieć a podczas padania chroni karabin przed uderzeniem.
W postawie leżącej nogi razem, wzrok skierowany naprzód , karabin leży nakładką w lewo na lewym przedramieniu opierając się o nie częścią pomiędzy przednim a tylnim bączkiem. Prawa ręka przytrzymuje karabin za nakładkę obracając go nieco zamkiem ku górze.

Na rozkaz: „POWSTAŃ” żołnierz przekłada karabin w lewa rękę , unosząc przy tym wylot nieco ku górze, prawą dłonią opiera się o ziemię przyciągając równocześnie prawe kolano jak najbliżej prawego łokcia. Tuż po tym ruchu odbija się prawą ręką od ziemi, wysuwa lewą nogę wprzód, klęka, przerzucając karabin w prawa rękę. Opiera się lewą ręką o kolano i wstaje jak z postawy klęczącej i spoczywa.

CHWYT „NA RAMIĘ BROŃ”.
Komenda: „NA RAMIĘ- BROŃ”. Prawa ręka unosi karabin i wprowadza go w pionowe położenie, przed lewa połowę ciała, lufą w prawo. Dolny bączek na wysokości kołnierza. Lewa ręka chwyta karabin tuż pod prawą, prawa ręka obejmuje szyjkę tuż pod kurkiem (karabin Berthier i Mannlichera tuż pod kabłąkiem). Skoro prawa ręka podniesie karabin tak wysoko, że można go oprzeć na płask o ramię, wówczas lewa ręka chwyta kolbę dłonią z góry, tak aby piętka trzewika kolby leżała między kciukiem a palcem wskazującym a dłoń i koniec palców przylegały do płaskiej części kolby. Karabin wspiera się na barku w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny środka ciała. Skrzydełko na wysokości drugiego z rzędu guzika. Kolba przyciśnięta do lewej ładownicy. Prawa ręka wraca do zasadniczego położenia.

CHWYT „DO NOGI BROŃ”.
Komenda: „DO NOGI- BROŃ”. Lewa ręka przyciąga kolbę ku lewemu udu, prawa ręka obejmuje karabin na wysokości ramion, odchylając lekko łokieć.
Prawa ręka przenosi karabin półkolem w położeniu pionowym poczym obracając go nieco na zewnątrz przesuwa w ręku ile wzrost żołnierza wymaga. Kciuk leży na łożu, lewa ręka wraca do zasadniczego położenia. Kolbę przesuwa się do końca prawej stopy, uderzając o ziemię.
PREZENTUJ BROŃ.
Komenda: „PREZENTUJ- BROŃ”. Lewa ręka ściąga karabin przed lewą połowę ciała tak by żołnierz mógł lewym okiem patrzeć w prawo od karabinu; prawa ręka kciukiem ku ciału, obejmuję równocześnie szyjkę kolby, lewa chwyta karabin tak, żeby koniec kciuka wyciągniętego wzdłuż celownika dosięgał górnej jego krawędzi i razem z prawą skręca się ku ciału. Cztery palce prawej ręki wyprostowane tuż pod kabłąkiem na szyjce kolby, kciuk pod zameczkiem. Karabin opuszcza się tak, by lekko przytykał do przedniej krawędzi lewej ładownicy a dolny bączek przypadł na wysokości kołnierza. Lewe ramię zgięte prawie pod kątem prostym.


POWRÓT DO POSTAWY.

Komenda: „NA RAMIĘ- BROŃ”. Lewa ręka skręca karabin lufa w prawo, prawa obejmuję szyjkę tuż pod kurkiem (KB. Berthier i Mannlicher tuż pod kabłąkiem) i unosi karabin tak aby go włożyć na ramię. (tak jak w podpunkcie Chwyt-na ramię broń).

NA PAS BROŃ.
Rozkaz: „NA PAS- BROŃ”. Żołnierz zakłada karabin wzgl. karabinek na pasie na prawe ramię, wylotem lufy do góry, nadając mu nieruchomą pionową postawę.
Prawa dłoń trzyma pas na wysokości piersi, prawe ramię dotyka tułowia. Reszta ciała w postawie zasadniczej.

POWRÓT „DO NOGI BROŃ”.
Rozkaz: „DO NOGI- BROŃ”. Prawą dłonią wysuwa żołnierz karabin kolbą w przód. Równocześnie chwyta lewą dłonią karabin powyżej pudełka (u Mausera kabłąka ). Gdy lewa ręka ujęła karabin, wysuwa żołnierz prawe ramię z poza karabinu ku ciału, szybkim ruchem wyrzuca karabin wprzód wylotem, w czasie tego ruchu prawą dłonią chwyta go z góry za nakładkę i stawia w postawie zasadniczej. Lewa ręka wraca do postawy.

PRZEWIESZANIE.
Przewieszanie broni przez plecy wykonuje się na rozkaz i w postawie „SPOCZNJI”. Kolba w lewo, wylot lufy w prawo (rozkaz: „PRZEZ PLECY- BROŃ”).

ZWROTY Z KARABINEM.
Podczas wszelkich poruszeń wykonywanych z bronią u nogi unosi żołnierz z lekka broń, przyciskając ja prawą ręką do biodra. Gdy poruszenie skończone, opiera żołnierz kolbę o ziemię. Podczas poruszeń z bronią na ramieniu, przyciska żołnierz lekko łokieć do ciała.

MARSZ I BIEG Z KARABINEM.
Podczas marszu z karabinem łokieć lekko przyciśnięty do ciała. Lewa ręka rusza się swobodnie. Podczas biegu trzyma żołnierz karabin w punkcie ciężkości.

ULGI.
Dla ulżenia żołnierzowi można nakazać (rozkaz: „PRZEŁÓŻ- BROŃ”).Żołnierze przekładają broń na drugie ramię i niosą ja jak na poprzednim. Na rozkaz: ”ODTRĄBIONO” żołnierz pochyla lufę karabinu w tył, nieco wygodniej go opierając środkiem ciężkości o ramię.

ZDŁUŻENIE PASÓW.
Na rozkaz: (dla Mausera 9Cool "PASY- ZDŁUŻ” żołnierz stojący w miejscu, wyrzuca karabin wysoko w górę wylotem nieco w lewo, kabłąkiem w prawo, prawa ręką wzdłuża pas, poczym przyjmuję postawę „SPOCZNJI”. W marszu po zdłużeniu pasa wiesza karabin jak mu wygodnie o ile nie padnie rozkaz: „NA PAS- BROŃ”.

ZA SZYJKĘ.
Rozkaz: „ZA SZYJKĘ- BROŃ”. Żołnierz stojący z karabinem u nogi podnosi karabin pionowo prawą do góry, poczym pomagając sobie lewą ręką , chwyta prawą ręka za szyjkę, zatrzymując pionowe położenie karabinu. Powrót do postawy na komendę: „DO NOGI- BROŃ”.



Opracowano na podstawie: „REGULAMIN PIECHOTY. Część pierwsza- MUSZTRA.”
Wydanej przez MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH. Warszawa 1921.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kominek




Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 382
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Czw 9:19, 30 Cze 2011    Temat postu:

Dobra robota Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wicher




Dołączył: 14 Lut 2011
Posty: 97
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:34, 25 Sie 2011    Temat postu:

Trzeba konkretnie pomyśleć o musztrze i taktyce dobry materiał do zapoznania się z regulaminem

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Poltan




Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 717
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:04, 26 Sie 2011    Temat postu:

I o to mi chodziło.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kominek




Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 382
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Pią 12:07, 26 Sie 2011    Temat postu:

Problem w tym, że część ma karabiny, a część karabinki Very Happy

Poza tym - więcej chęci, Panowie, bo niektórzy pojawiają się tak rzadko, że trudno zapamiętać ich twarze.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.84psp.fora.pl Strona Główna -> Wojsko Polskie II RP Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin